W tej części przedstawię podstawowe wskaźniki wykorzystywane w metodzie wartości wypracowanej oraz jak można je wykorzystać w Scrumowym projekcie.
To jest druga część mini serii poświęconej wykorzystaniu metryk PMBOK w projektach Scrumowych. Jeśli nie czytałeś poprzedniej części zapraszam do artykułu: Scrum i metodyki tradycyjne: projekty fixed price.
Zacznijmy więc od początku: od planu realizacji projektu, czyli Product Backlogu. O tym jak stworzyć zwinnie taki plan i jak go szybko wycenić dowiedzcie się czytając naszego bloga (lub uczestnicząc w naszych szkoleniach :-)). Na potrzeby tego artykułu załóżmy, że już powstał i że jest wyceniony w Story Pointach. Suma Story Pointów określa wielkość pracy potrzebnej do ukończenia funkcjonalności określonych w Product Backlogu. W projektach typu fixed price musimy jednak kontrolować budżet, dlatego powinniśmy zmierzyć się z odpowiedzią na pytanie: jakie będzie nasze Velocity? Wiedza ta pozwoli nam określić ile Sprintów potrzebujemy do ukończenia prac, a szacując koszt pojedynczego Sprintu możemy określić budżet projektu. Jak jednak określić Velocity, skoro projekt jeszcze nie ruszył? Z tym pytaniem spróbujemy się zmierzyć w kolejnych wpisach na naszym blogu. Wspomnę tylko, że wartość Velocity możemy oszacować na podstawie wartości historycznych lub poprzez przymiarkę Zespołu Deweloperskiego do realizacji pierwszego Sprintu.
Dzięki szacunkowej wartości Velocity możemy policzyć liczbę Sprintów – wystarczy podzielić wycenę naszego Product Backlogu przez Velocity (w tym przypadku lepiej zaokrąglać w górę). Znając koszt pojedynczego Sprintu – w projektach IT zazwyczaj będzie to koszt utrzymania zespołu podczas Sprintu – możemy oszacować budżet naszego projektu. Wartość ta jest zdefiniowana przez PMBOK jako kwota budżetu dla całego projektu, tj. koszt projektu i nazwana jest Budget at Completion (w skrócie BAC). W naszym przypadku BAC możemy wyliczyć według następującej formuły:
Poniżej przedstawię jeszcze trzy definicje zaczerpnięte z PMBOK oraz to jak przekładają się one na projekt Scrumowy:
- Planned Value (PV) – planowana wartość, czyli narastająco planowane koszty Sprintów. W ostatnim sprincie PV będzie równe BAC.
- Actual Cost (AC) – rzeczywiste koszty, czyli narastająco rzeczywiste koszty zrealizowanych Sprintów. W ostatnim Sprincie AC będą równe kosztom całego projektu.
- Earned Value (EV) – czyli wartość wypracowana. Wskaźnik ten informuje jaka jest wartość zakresu dostarczonego od początku projektu do dnia kontroli. Czyli jaka jest wartość (w pieniądzach) odebranych podczas Sprint Review funkcjonalności. Wielkość tą w możemy przedstawić następującą formułą:
Dla jasności wzór ten warto jest skomentować krótkim przykładem. Załóżmy, że planowane koszty Sprintu są takie same w każdym Sprincie i wynoszą 12 500 PLN (jest to oczywiście wartość PV dla sprintu), a nasze Velocity to 16 SP. W pierwszy Sprincie na Review okazało się, że zostało odebranych 13 SP, a w drugim 10 SP. W tym wypadku wartość wypracowaną możemy obliczyć w następujący sposób:
, czyli wypracowaliśmy (EV) trochę mniej niż planowaliśmy (PV), bo 17 968,75 PLN jest mniejsze od 25 000 PLN.
Mam nadzieję, że jesteście ciągle z nami i ta odrobina matematyki nie zniechęca was do dalszej lektury. Jak widać PMBOK i Scrum mają ze sobą wiele wspólnego i w niektórych sytuacjach doskonale się uzupełniają. W następnej części pokażę wam jak można wykorzystać te wskaźniki do wyliczenia bardziej przydatnych metryk, dzięki którym będziemy mogli lepiej kontrolować nasz wymagający projekt.
Masz pytania? Lub może chcesz podyskutować na temat tego wpisu? Zapraszamy do naszej grupy Transformacje Agile na facebook’u.