Biblioteka Scrum Mastera

ksiązki rozwój Scrum Mastera

Podczas naszych szkoleń i warsztatów rozmawiamy o mnóstwie ciekawych idei i pomysłów. Wiele z nich tylko muskamy po wierzchu, więc poniżej zestawiam subiektywną listę książek, do których warto sięgnąć, jeśli chcesz się rozwijać jako Scrum Master. Miłego czytania!

Naprawdę uważam, że należy zapoznać się z klasyką:

Robert Cialdini: „Wywieranie wpływu na ludzi – teoria i praktyka

Ta pozycja jest na pierwszym miejscu nie przez przypadek. Scrum Master przede wszystkim pracuje z ludźmi, więc powinien poznać, co motywuje ludzi do działania oraz zrozumieć relacje międzyludzkie.

Koniecznie przeczytaj Przewodnik po Scrumie:

Ken Schwaber i Jeff Sutherland: „Scrum Guide”

Ta pozycja to zwięzły opis frameworka Scrumowego napisana przez twórców Scruma. Więcej o Przewodniku możesz przeczytać tutaj (znajdziesz tam linki do pobrania oraz wersję audio Przewodnika po polsku).

Nasza książka o Agile i Scrumie:

Michał Dusiński i Tomasz Borowiec: „#AgileKtoryDziała – pracuj zwinnie i skutecznie.

Scrum Guide jest trochę jak koncentrat pomidorowy – zawiera w sobie bardzo dużo wiedzy, ale przez to jest dosyć „ciężki” w odbiorze. Napisaliśmy więc książkę, w której zwinną wiedzę podajemy w lekkiej formie i z humorem. Na dodatek znajdziesz tam dużo praktycznych przykładów (książkę możesz nabyć m.in. tutaj).

Fajna książka o Scrumie to również ta:

Jeff Sutherland: „Scrum. Czyli jak robić dwa raz więcej, dwa razy szybciej.”

nie jest to pozycja dla super zaawansowanych, ale zawiera sporo cennych wskazówek.

Dla mnie objawienie i bardzo pomocna przy pracy Product Ownera:

Jeff Patton: „Mapowanie historyjek użytkownika. Przepis na produkt idealny.”

Mapowanie historyjek okazało się doskonałym narzędziem do pracy z szeroko rozumianym biznesem/klientami, którzy mieli problem z przestawieniem się na „płaski” backlog. Pewnie oglądaliśmy wspólnie kilka prototypów na naszych warsztatach :). Szczególnie polecam tym Scrum Masterom, którzy mają przed sobą edukację Product Ownera.

Jak budować relacje w zespole (i nie tylko)?

Miłosz Brzeziński: „Głaskologia

Książka Miłosza Brzezińskiego oparta bardzo mocno na badaniach, a jednak super się ją czyta. O tym, jak powinniśmy postępować między sobą, jak budować relacje i jak o nie dbać. MUST! Polecam szczególnie audiobooka, którego czyta autor. Super.

Jak odkrywać wartość biznesową?

Gojko Adzic: „Impact Mapping

Znów trochę bardziej dla Product Ownerów, ale skoro jako Scrum Master masz im pomagać w ich robocie, to dobrze mieć to narzędzie w swojej skrzynce (ja zacząłem go używać częściej niż widelca 😀).

No i pozycja, która sprawia, że zaczynamy rozumieć świat dookoła nas:

Simon Sinek: „Zaczynaj od DLACZEGO. Jak wielcy liderzy inspirują innych do działania.”

Warto zapoznać się z tą pozycją:

Manfred Spitzer: „Jak uczy się mózg.”

Nawet jeśli nie zawodowo, to warto wiedzieć, jak działa nasz największy skarb w głowie.

Warto też zapoznać się ze sposobem, w jaki myślimy:

Daniel Kahneman: „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym.”

Naprawdę warto – też dałbym mu Nobla 😀.

Dlaczego warto dbać o transparencję?

Hans Rosling, Anna Rosling-Ronnlund, Ola Rosling: „Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą.”

Książka, której nie da się odprzeczytać. Zmienia sposób patrzenia na świat na trwałe 😎.

Moją fascynację Scrumbanem rozbudziła ta książka:

Ajay Reddy: „Scrumban [R]Evolution, The: Getting the Most Out of Agile, Scrum, and Lean Kanban.”

Talenty wg Gallupa:

bardzo Was zachęcam, żeby sprawdzić, w czym rzecz – pomagają w życiu, w zespole i w organizacji (polecam zrobić test po polsku – zawsze to łatwiej – przynajmniej dla mnie).

Zajrzyj do środka firmy i zobacz, jak Agile zmienił jej funkcjonowanie:

Gene Kim, Kevin Behr, George Spafford: „Projekt Feniks. Powieść o IT, modelu DevOps i o tym, jak pomóc firmie w odniesieniu sukcesu.”

Lekko i łatwo podany łańcuch krytyczny zmiksowany z Kanbanem i DevOps 😎. Im masz większą organizację, tym szybciej przeczytaj tę książkę!

Ta pozycja może zmienić sposób, w jaki myślisz i pracujesz:

Adams Marilee: „Myślenie pytaniami.”

Trochę w amerykańskim stajlu (wiecie, w zwolnionym tempie, trzymając się za ręce, biegniemy przez ukwieconą łąkę 😆), ale warto. Fajne narzędzie do uporządkowania swoich relacji z innymi ludźmi i poukładania swoich myśli na ich temat.

Zwinne myślenie w praktyce (na pokładzie łodzi atomowej):

L. David Marquet: „Zmień Kurs.”

O wow 🤩 – świetna książka, którą powinien przeczytać nie tylko Scrum Master, ale każdy lider. Ukazuje zwinne pryncypia w praktyce razem z efektami – ani razu nie mówiąc, że to Agile jest 😎. Bo chyba Autor nie jest „agilowcem”, tylko po prostu myśli i nie robi rzeczy bez sensu :))

Pozycja o tym, jak zarządzamy czasem:

Pratchett Terry: „Złodziej czasu. Świat Dysku.”

Jedna z części serii o Świecie Dysku – ale nawet jak nie jesteście fanami Pratchetta – tu możecie zobaczyć z duuuużego dystansu jak trudno się zarządza czasem, a jak łatwo historią i dlaczego warto dbać o to, by rzeczywistość nazywać po imieniu, a jednocześnie, żeby nie wyprać jej z relacji i emocji – absolutne fundamenty Agile 🧡.

Lista oczywiście nie jest zamknięta – przypuszczam, że wraz z tym, jak będę odkrywał nowe tytuły, to lista będzie rosła, więc zaglądaj tu od czasu do czasu!