Biblioteka Scrum Mastera

ksiązki rozwój Scrum Mastera

Podczas naszych szkoleń i warsztatów rozmawiamy o mnóstwie ciekawych idei i pomysłów. Wiele z nich tylko muskamy po wierzchu, więc poniżej zestawiam subiektywną listę książek, do których warto sięgnąć, jeśli chcesz się rozwijać jako Scrum Master. Miłego czytania!

Naprawdę uważam, że należy zapoznać się z klasyką:

Robert Cialdini: „Wywieranie wpływu na ludzi – teoria i praktyka

Ta pozycja jest na pierwszym miejscu nie przez przypadek. Scrum Master przede wszystkim pracuje z ludźmi, więc powinien poznać, co motywuje ludzi do działania oraz zrozumieć relacje międzyludzkie.

Koniecznie przeczytaj Przewodnik po Scrumie:

Ken Schwaber i Jeff Sutherland: „Scrum Guide”

Ta pozycja to zwięzły opis frameworka Scrumowego napisana przez twórców Scruma. Więcej o Przewodniku możesz przeczytać tutaj (znajdziesz tam linki do pobrania oraz wersję audio Przewodnika po polsku).

Nasza książka o Agile i Scrumie:

Michał Dusiński i Tomasz Borowiec: „#AgileKtoryDziała – pracuj zwinnie i skutecznie.

Scrum Guide jest trochę jak koncentrat pomidorowy – zawiera w sobie bardzo dużo wiedzy, ale przez to jest dosyć „ciężki” w odbiorze. Napisaliśmy więc książkę, w której zwinną wiedzę podajemy w lekkiej formie i z humorem. Na dodatek znajdziesz tam dużo praktycznych przykładów (książkę możesz nabyć m.in. tutaj).

Fajna książka o Scrumie to również ta:

Jeff Sutherland: „Scrum. Czyli jak robić dwa raz więcej, dwa razy szybciej.”

nie jest to pozycja dla super zaawansowanych, ale zawiera sporo cennych wskazówek.

Dla mnie objawienie i bardzo pomocna przy pracy Product Ownera:

Jeff Patton: „Mapowanie historyjek użytkownika. Przepis na produkt idealny.”

Mapowanie historyjek okazało się doskonałym narzędziem do pracy z szeroko rozumianym biznesem/klientami, którzy mieli problem z przestawieniem się na „płaski” backlog. Pewnie oglądaliśmy wspólnie kilka prototypów na naszych warsztatach :). Szczególnie polecam tym Scrum Masterom, którzy mają przed sobą edukację Product Ownera.

Jak budować relacje w zespole (i nie tylko)?

Miłosz Brzeziński: „Głaskologia

Książka Miłosza Brzezińskiego oparta bardzo mocno na badaniach, a jednak super się ją czyta. O tym, jak powinniśmy postępować między sobą, jak budować relacje i jak o nie dbać. MUST! Polecam szczególnie audiobooka, którego czyta autor. Super.

Jak odkrywać wartość biznesową?

Gojko Adzic: „Impact Mapping

Znów trochę bardziej dla Product Ownerów, ale skoro jako Scrum Master masz im pomagać w ich robocie, to dobrze mieć to narzędzie w swojej skrzynce (ja zacząłem go używać częściej niż widelca ?).

No i pozycja, która sprawia, że zaczynamy rozumieć świat dookoła nas:

Simon Sinek: „Zaczynaj od DLACZEGO. Jak wielcy liderzy inspirują innych do działania.”

Warto zapoznać się z tą pozycją:

Manfred Spitzer: „Jak uczy się mózg.”

Nawet jeśli nie zawodowo, to warto wiedzieć, jak działa nasz największy skarb w głowie.

Warto też zapoznać się ze sposobem, w jaki myślimy:

Daniel Kahneman: „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym.”

Naprawdę warto – też dałbym mu Nobla ?.

Dlaczego warto dbać o transparencję?

Hans Rosling, Anna Rosling-Ronnlund, Ola Rosling: „Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą.”

Książka, której nie da się odprzeczytać. Zmienia sposób patrzenia na świat na trwałe ?.

Moją fascynację Scrumbanem rozbudziła ta książka:

Ajay Reddy: „Scrumban [R]Evolution, The: Getting the Most Out of Agile, Scrum, and Lean Kanban.”

Talenty wg Gallupa:

bardzo Was zachęcam, żeby sprawdzić, w czym rzecz – pomagają w życiu, w zespole i w organizacji (polecam zrobić test po polsku – zawsze to łatwiej – przynajmniej dla mnie).

Zajrzyj do środka firmy i zobacz, jak Agile zmienił jej funkcjonowanie:

Gene Kim, Kevin Behr, George Spafford: „Projekt Feniks. Powieść o IT, modelu DevOps i o tym, jak pomóc firmie w odniesieniu sukcesu.”

Lekko i łatwo podany łańcuch krytyczny zmiksowany z Kanbanem i DevOps ?. Im masz większą organizację, tym szybciej przeczytaj tę książkę!

Ta pozycja może zmienić sposób, w jaki myślisz i pracujesz:

Adams Marilee: „Myślenie pytaniami.”

Trochę w amerykańskim stajlu (wiecie, w zwolnionym tempie, trzymając się za ręce, biegniemy przez ukwieconą łąkę ?), ale warto. Fajne narzędzie do uporządkowania swoich relacji z innymi ludźmi i poukładania swoich myśli na ich temat.

Zwinne myślenie w praktyce (na pokładzie łodzi atomowej):

L. David Marquet: „Zmień Kurs.”

O wow ? – świetna książka, którą powinien przeczytać nie tylko Scrum Master, ale każdy lider. Ukazuje zwinne pryncypia w praktyce razem z efektami – ani razu nie mówiąc, że to Agile jest ?. Bo chyba Autor nie jest „agilowcem”, tylko po prostu myśli i nie robi rzeczy bez sensu :))

Pozycja o tym, jak zarządzamy czasem:

Pratchett Terry: „Złodziej czasu. Świat Dysku.”

Jedna z części serii o Świecie Dysku – ale nawet jak nie jesteście fanami Pratchetta – tu możecie zobaczyć z duuuużego dystansu jak trudno się zarządza czasem, a jak łatwo historią i dlaczego warto dbać o to, by rzeczywistość nazywać po imieniu, a jednocześnie, żeby nie wyprać jej z relacji i emocji – absolutne fundamenty Agile ?.

Lista oczywiście nie jest zamknięta – przypuszczam, że wraz z tym, jak będę odkrywał nowe tytuły, to lista będzie rosła, więc zaglądaj tu od czasu do czasu!