Co to jest Agile?

agile, to zwinne myślenie

Agile stoi za sukcesem wielkich firm technologicznych. Pomaga osiągnąć lepsze efekty mniejszym nakładem pracy. Na czym polega Agile i jak może pomóc Tobie?

Agile znaczy zwinny. To zbiór wartości i zasad, czyli sposób myślenia, który daje nam możliwość reakcji na zmianę. Dzięki czemu możesz osiągnąć lepsze efekty mniejszym nakładem pracy. Fajnie nie?

Agile oparty jest na takich dwóch fundamentach: na posługiwanie się rozumem i nierobieniu rzeczy bez sensu. Zanim dowiesz się, jak to się dzieje, najpierw kilka słów o tym, czym Agile nie jest.

Spis treści

  1. Czym Agile nie jest?
  2. Jak działa Agile?
  3. Manifest myślenia zwinnego
  4. Agile to odkrywanie
  5. Więcej o zwinnym myśleniu

Czym Agile nie jest?

Agile, nie jest usprawiedliwieniem dla chaosu: “Gdzie macie dokumentacje?”; “Nie mamy! Pracujemy w edżajlu”. To nie jest Agile! To jest po prostu chaos.

Agile nie jest metodyką ani procesem – to sposób myślenia oparty na zdrowym rozsądku i nierobieniu rzeczy bez sensu. Do metodyki jeszcze daleka droga, zazwyczaj krokiem pośrednim jest framework, czyli ramy postępowania, takie jak Scrum.

Agile nie jest związany tylko z IT. Obecnie Agile kojarzy się głównie z tą branżą, jest nawet termin: zwinne wytwarzanie oprogramowania. Oczywiście też, ale inne branże również zasługują na zdrowy rozsądek i nierobienie rzeczy bez sensu, prawda? Jest więc zwinna edukacja, zwinnie pracują działy marketingu i sprzedaży. Michał (mój wspólnik), jak był szefem wrocławskiego studia animacji, to zwinnie robili “Włatców Móch” 😎.

Jak działa Agile?

Myślenie agilowe to nie jest nic nowego. Nic, co przyszło nagle z kosmosu i oświeciło ludzkość 💡. Na co dzień, gdy jesteś w domu, lub gdy jedziesz do pracy, to robisz dwie rzeczy:

  • posługujesz się rozumem oraz
  • nie robisz rzeczy bez sensu.

I to właśnie są dwa fundamenty, na których opierają się wszystkie zwinne sposoby pracy. Jak to działa u Ciebie na co dzień?

Jedziesz do pracy i właśnie uciekł Ci tramwaj, którym z reguły dostajesz się do biura. To co robisz? Rozglądasz się w lewo, rozglądasz się w prawo: o tutaj obok jedzie też autobus. Dlaczego tak zrobisz? Bo liczy się dla Ciebie cel, a nie sztywne trzymanie się planu. Chcesz dotrzeć do pracy, a nie przejechać się tramwajem 🚋…

Manifest myślenia zwinnego

Niestety, czasem coś niedobrego się dzieje, gdy przekraczamy magiczny portal prowadzący do biura. Nagle się okazuje, że to nie cel jest ważny, ale specyfikacja. Nagle się okazuje, że pomimo tego, iż wszyscy wiedzą, że ten deadlajn jest nierealny, to udają, że wszystko jest OK.

Kilku gości z IT miało po prostu dosyć biegania w kółko z pustymi taczkami i w 2001 sformułowali zasady myślenia zwinnego:

W wyniku naszej pracy zaczęliśmy bardziej cenić:

Ludzi i interakcje od procesów i narzędzi.

Działające oprogramowanie od szczegółowej dokumentacji.

Współpracę z klientem od negocjacji umów.

Reagowanie na zmiany od realizacji założonego planu.

Oznacza to, że elementy wypisane po prawej są wartościowe, ale większą wartość mają dla nas te, które wypisano po lewej.

Manifest Agile

Całkiem rozsądne, prawda?

Zamiast więc narzucać procedury, szczegółowe dokumentacje, podążanie za sztywnym planem, to stawiamy bardziej na ludzi i ich współdziałanie, szybkie reagowanie na zmiany i częste sprawdzanie efektów pracy.

Agile to odkrywanie

Przypomnij sobie, kiedy robiłeś coś nowego – coś, co robisz po raz pierwszy w życiu. Powiedzmy, że planujesz wycieczkę w nieznane rejony Afryki. Jak się do tego zabierasz?

Układasz w głowie listę rzeczy, które trzeba zrobić. Zastanawiasz się również nad rzeczami, które mogą Ci się przytrafić: zazwyczaj się więc ubezpieczasz, zwiększasz limity na karcie, etc…

Podobnie jest, gdy robimy coś dla klienta: układamy plan na podstawie tego co klient nam powiedział. szacujemy ryzyka i staramy się jakoś tymi ryzykami zarządzać. Zaczynamy pracować i w końcu dostarczamy gotowe rozwiązanie klientowi. I co się dzieje?

Nagle odkrywamy, że klient potrzebuje czegoś innego, niż nam powiedział. Nagle okazuje się, że on ma na myśli coś kompletnie innego niż my, choć wydaje się, że rozmawiamy o tym samym… Nagle okazuje się, że jest mnóstwo rzeczy, o których nie wiemy, że nie wiedzieliśmy.

No i mamy niezadowolonego klienta. Albo uciekamy przed powodzią w Afryce…

Gdy jednak nasze planowanie i działania oprzemy na zwinnym myśleniu, to jest duża szansa, że te problemy,  których się nie spodziewamy, a które mają ogromny wpływ na wartość naszej pracy, odkryjemy wcześniej i będziemy mogli zmodyfikować, to nad czym pracujemy oraz sposób, w jaki wykonujemy naszą pracę.

Więcej o zwinnym myśleniu

Chcesz dowiedzieć się więcej, w jaki sposób działa myślenie zwinne? Dołącz do naszej grupy mailowej o Agile i Scrumie. Regularnie co czwartek wyślemy Ci porcję zwinnej wiedzy istotnej dla pracy Scrum Mastera i każdego, kto chce pracować zwinnie.