Scrum jest narzędziem, które pomaga zespołom projektowym pracować właściwie. W przypadku projektów można to podsumować jednym zdaniem:
Zamawiający (klient lub biznes) wie, co chce i potrafi wskazać kolejny element pracy, a wykonawca (zespół wytwórczy) w niezakłócony sposób tworzy produkt, czyli we własnym tempie i w sposób, w jaki uważa za najlepszy.
Zazwyczaj jednak nasza praca w projektach wygląda zupełnie inaczej: klient nie wie czego chce lub chce wszystko na raz, bo nie potrafi wskazać tego co jest najważniejsze. Zespół więc jest zasypany pracą – często niepotrzebną, co powoduje, że wytwarza produkt niskiej jakości i drogi.
Kiedy używać Scruma?
Projekty charakteryzują się tym, że nie wiemy tego, czego nie wiemy: klient zazwyczaj chce czegoś innego, niż potrzebuje, użytkownik ma swoje zdanie odnośnie tego, co będzie mu potrzebne (zazwyczaj odrębne od tego co myśli klient), a zespół wytwórczy musi odkryć i nauczyć się jak to wszystko zbudować. Scrum jest zestawem narzędzi, które pomogą Ci zbudować produkt jak największej wartości biznesowej w najtańszy i najszybszy sposób. Rzućmy więc okiem, jak to robi.

Jak działa Scrum?
W bardzo dużym skrócie przepis na Scrum’a jest następujący:
- Stwórz małe, wielofunkcyjne i samoorganizujace się zespoły. Każdy zespół powinien posiadać wszystkie niezbędne kompetencje potrzebne do dostarczania wartości biznesowej (zbudowania działającego fragmentu produktu). Celem zespołu jest dostarczanie działającego przyrostu (czyli wspomnianego fragmentu produktu) i zespół taki sam organizuje sposób, w jaki będzie to budował, dzięki czemu może odkrywać jak to zrobić najlepiej. Taki sposób pracy nie jest łatwy do osiągnięcia, dlatego otrzymuje wsparcie od Scrum Mastera.
- Podziel, to co jest do zrobienia na mniejsze elementy (Jak zjeść słonia? Po kawałku…) i posortuj je, zaczynając od tych najważniejszych, a kończąc na tych najmniej ważnych. Osobą odpowiedzialną za to będzie Product Owner, którego głównym zadaniem jest odkrywanie tego, co jest najbardziej wartościowe dla produktu.
- Podziel czas na krótkie odcinki zakończone dostarczeniem działającego fragmentu produktu. Dzięki czemu mamy możliwość zweryfikowania czy to, co robimy, jest właściwe i czy robimy to właściwie.
- Zaktualizuj swój plan we współpracy z interesariuszami (klientem, użytkownikami) na podstawie informacji uzyskanych w wyniku przeglądu działającego produktu.
- Zoptymalizuj swój proces wytwórczy na podstawie tego, jak wyglądała poprzednia iteracja.
Czy Scrum zawsze sobie poradzi?
Scrum jest frameworkiem, czyli definiuje ramy postępowania – musi być więc zaadaptowany do konkretnej organizacji i projektu. Jest stosunkowo łatwy do zrozumienia, ale bardzo trudny do wdrożenia, bo wyjęty z pudełka nie zadziała (i to jest główny powód, dla którego warto pójść na praktyczne szkolenie scrumowe). Więcej informacji na temat Scrum’a znajdziesz w Scrum Guide.