Co to jest Scrum?

scrum co to jest?
+ BONUS: Dołącz do naszego mailingu o pracy scrum mastera >>

Scrum jest narzędziem, dzięki któremu zespoły i firmy mogą rozwiązywać trudne problemy i dostarczać produkty o jak największej wartości.

Scrum nie jest zwinną metodyką zarządzania projektami (co jest popularnym mitem na temat Scruma), ale ramami, czyli szkieletem, na której organizacja powinna zbudować własną metodykę pracy.

Agile i Scrum

Scrum jest oczywiście mocno związany z Agilem. Ale czym różni się Agile od Scruma?

Agile to zwinny sposób myślenia (o którym więcej możesz przeczytać tutaj) – super koncepcje i pomysły, ale chyba nie da się “robić Agile”. Bo Agile powie Ci, że warto często dostarczać wartość klientom i że warto na podstawie feedbacku zmieniać plany i odkrywać to czego klienci rzeczywiście potrzebują.

Czytasz o tym i myślisz “Łał, chcę tak zacząć myśleć i pracować! Ale co konkretnie mam robić?”. To żeby tak pracować, na przykład możesz zacząć od Scruma, który da Ci pewien zestaw narzędzi do zwinnej pracy. Bo Scrum jest jednym z wielu sposobów wdrożenia zwinnego myślenia i przełożenia go na postępowanie w codziennym życiu.

Zasady Scruma

Pracując w projektach, czy też budując produkty, prędzej czy później napotkamy na trudne problemy. Będziemy szukać odpowiedzi na takie pytania jak: co tak naprawdę klienci potrzebują? Czy technologia, którą się posługujemy, jest odpowiednia? Czy zespół sobie poradzi? Jest to pewien obszar spraw, o których wiemy, że nie wiemy 😎.

Jest oczywiście jeszcze inna kategoria rzeczy (bardzo obszerna), o których nie wiemy, że nie wiemy. Nie zdajemy sobie nawet sprawy, że może się nam to przytrafić. I nagle BACH: za chwilę na rynku pojawi się konkurencja lub ktoś w naszej organizacji zdecyduje o zmniejszeniu naszego budżetu, etc…

Oba te obszary generują sporo trudnych problemów do rozwiązania. Potrzebujemy sposobu pracy, który pomoże nam radzić sobie z takimi wyzwaniami!

Na szczęście Scrum w swoim DNA ma taki wbudowany mechanizm. Jest to prosty i szalenie skuteczny schemat, który pozwala dostosować działania do nieprzewidywalnej rzeczywistości. Schemat ten opiera się na dwóch krokach:

  1. krok pierwszy to Inspekcja, czyli uważne przyglądanie się rzeczywistości;
  2. krok drugi to Adaptacja – na podstawie naszych obserwacji podejmujemy odpowiednie działania.

Oby te dwa kroki miały sens – potrzebny jest jeszcze solidny fundament – Transparencja. Dzięki niej możemy podejmować decyzję na podstawie prawdziwego (a nie zafałszowanego) obrazu rzeczywistości.

A jak więc wdrożyć Transparencję, Inspekcję i Adaptację do pracy zespołu?

Jak działa Scrum?

Po pierwsze wszystko, co jest do zrobienia, jest trzymane w jednym miejscu – w Product Backlogu. Ta lista rzeczy do zrobienia jest nieustannie aktualizowana i porządkowana – dba o to Product Owner.

Następnie zespół szczegółowo planuje krótki odcinek czasu zwany Sprintem. Dzieje się to podczas Sprint Planningu, a szczegółowy plan działania trafia do Sprint Backlogu. Zarówno Product Backlog jak i Sprint Backlog są dostępne dla zespołu oraz każdej zainteresowanej osoby (Transparencja).

Zespół zaczyna pracować nad zadaniami i codziennie spotyka się na chwilę (spotkanie to nazywa się Daily Scrum), aby sprawdzić, czy plan jest ciągle aktualny i jeśli trzeba, podejmuje odpowiednie działania (Inspekcja i Adaptacja).

No i w końcu nadchodzi wielki dzień – ostatni dzień Sprintu. Zespół przedstawia efekty swojej pracy zainteresowanym osobom i na podstawie feedbacku podejmuje decyzje o dalszych etapach prac (Inspekcja i Adaptacja wykonanej pracy). Spotkanie to nazywa się Sprint Review.

A po tym spotkaniu jest jeszcze jedno (bardzo ważne!): Sprint Retrospective – na tym spotkaniu zespół przygląda się temu jak pracował oraz wprowadza usprawnienia, które pomogą mu pracować wydajniej (Inspekcja i Adaptacja sposobu pracy). Pomaga im w tym Scrum Master, który jest odpowiedzialny w organizacji za Scruma.

I tak Sprint za Sprintem, Sprint za Sprintem wszystko się toczy, bo Sprint jest sercem Scruma.

Sprinty są sercem Scruma

Gdzie warto używać Scruma?

Wszędzie tam, gdzie możesz napotkać na trudne problemy do rozwiązania. Oczywiście jako pierwsze przychodzi na myśl budowanie aplikacji. To tu zresztą Scrum został po raz pierwszy użyty, ale z powodzeniem można go stosować i w innych branżach. Nam zdarzyło się wdrażać Scruma m.in. w obszarach takich jak:

  • branża elektryczno-mechaniczna – producent pomp. Scrum sprawdza się u nich podczas projektów, w których specyfikują, kupują i konfigurują potężne maszyny do nowych produktów.
  • branża rolnicza – producent urządzeń do chlewni. Tu Scrum świetnie się sprawdza w zespołach projektowych: konstruktorzy, elektronicy i programiści wreszcie pracują razem, wspólnie poszukując najlepszego sposobu na zbudowanie nowego produktu.
  • branża spożywcza – eksporter żywności. To firma, która musiała się nauczyć współpracować z firmą informatyczną, aby usprawnić swoje procesy. Scrum pomógł im tę współpracę zbudować.

Jak zacząć swoją przygodę ze Scrumem?

W tym artykule tylko poruszyłem najważniejsze aspekty Scruma, a jeśli masz ochotę na więcej zwinnej wiedzy, to na początek mam dla Ciebie dwie propozycje:

  1. Po pierwsze możesz skorzystać z naszego darmowego mailingu o Agile i Scrumie i pracy Scrum Mastera. Regularnie co czwartek wyślemy Ci porcję zwinnej wiedzy istotnej dla pracy Scrum Mastera i każdego, kto chce pracować zwinnie.
  2. Po drugie: wspólnie z wydawnictwem HELION wydaliśmy książkę: „#AgileKtoryDziała – pracuj zwinnie i skutecznie”. Książkę w wersji drukowanej lub elektronicznej możesz nabyć tutaj.