Co to jest Scrum Guide?

Scrum Guide, czyli Przewodnik po Scrumie, dokładnie opisuje Scruma i został napisany przez twórców Scruma: Kena Schwabera i Jeffa Sutherlanda. Obecnie można znaleźć wiele interesujących książek o Scrumie, ale tylko jedna pozycja jest uznawana za oficjalne źródło informacji o tym frameworku. Dokument ten został przetłumaczony na ponad 30 języków, w tym na język polski.

Przewodnik w wersji audio

Na naszych szkoleniach często pytamy się uczestników, czy przeczytali Scrum Guide’a: średnio zrobiło to tylko 40%. Dlatego postanowiliśmy wynająć profesjonalne studio nagrań oraz aktora i nagraliśmy „Przewodnik po Scrumie” w wersji audio.

Audiobook ten rozdajemy uczestnikom naszych szkoleń, a teraz postanowiliśmy udostępnić go również czytelnikom naszego bloga. Zapraszamy!

Scrum Guide – linki

Scrum Guide ewoluuje razem ze Scrumem. Pierwsza wersja powstała w roku 2010, a bieżąca wersja została wydana w roku 2020 i jest już siódmą z kolei. Obecnie Scrum Guide ma wielu współautorów, którzy pracują nad aktualizacjami przewodnika. Sam twórca Scruma Ken Schwaber pisze o tym tak:

Nazywasz nas twórcami Scrum? To naprawdę odważne. Nazwałbym nas rodzicami Scruma, ponieważ wiele, wiele osób przyczyniło się do stworzenia Scruma.

Ken Schwaber (Źródło: Scrum Guide Update 2017)

Polskie tłumaczenie Scrum Guide’a znajdziesz tutaj. Ale jeśli myślisz o egzaminie Professional Scrum Master I na scrum.org to warto zapoznać się również z oryginałem po angielsku.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi wpisami o Scrumie: