Kim jest Scrum Master?

scrum master scrum masterka
+ BONUS: ODBIERZ EBOOKA O EGZAMINIE PROFESSIONAL SCRUM MASTER I

Scrum Master jest to osoba, która jest odpowiedzialna za promowanie i dbanie o Scruma. Obszar jej/jego działania obejmuje Zespół, otoczenie Zespołu (klienta, interesariuszy) oraz całą organizację. O ile praca z Zespołem wytwórczym wydaje się oczywista, to pozostałe obszary działania Scrum Mastera – już mniej. W praktyce oznacza to, że jak Twój klient nie rozumie, w jaki sposób pracuje Zespół Scrumowy, to należy wysłać do niego Scrum Mastera. Podobnie będzie i z organizacją: Wielki i Ważny Szef torpeduje wysiłki Zespołu Scrumowego w drodze do zwinności – to już wiesz, czyje jest to zadanie, aby sprawić, że zrozumie jakie bezpośrednie korzyści może mieć organizacja z wdrażania Scruma. 

Praca Scrum Mastera

Jak widać na tych przykładach, rola Scrum Mastera nie należy do najłatwiejszych i jest ona przede wszystkim związana z pracą z ludźmi. Nadzorca i fundamentalista Scrumowy raczej zrazi do stosowania Scruma i osiągnie efekt odwrotny od zamierzonego. Często na naszych szkoleniach śmiejemy się, że idealny kandydat na Scrum Mastera to dziewczyna po 30-stce z dwójką dzieci. Dziewczyna – bo większość z nich posiada niezbędną cechę Scrum Mastera – EMPATIĘ, po 30-stce – bo posiada już odpowiednie doświadczenie życiowe, a z dwójką dzieci – bo dzieci to jest taka instytucja, która potrafi wygenerować nieprzewidziane problemy w nawet spokojnych sytuacjach, a chlebem powszednim Scrum Mastera jest ogarnięcie takich nieprzewidywalnych sytuacji.

Jest to oczywiście taka definicja z przymrużeniem oka – znamy i fajnych facetów Scrum Masterów, ale oddaje istotę pracy Scrum Mastera. Scrum Master pracuje przede wszystkim z ludźmi, a jego podstawowe narzędzie pracy to oczy i uszy. Dlatego z książek, jakie polecamy dla początkujących Scrum Masterów, niewiele jest pozycji o samym Scrumie, za to jest wiele książek o pracy z ludźmi i relacjach między nimi.

Cel Scrum Mastera to wdrożenie Scruma

Musimy pamiętać o tym, że Scrum jest frameworkiem i wyjęty z pudełka prawie na pewno nie zadziała. Nazywamy to pułapką Ctrl-C Ctrl-V i bardzo często jest przyczyną nieudanych transformacji agile. To właśnie Scrum Master rozumiejąc Scruma, a z drugiej strony sposób, w jaki funkcjonuje organizacja, jest odpowiedzialny za rozsądne dostosowanie Scruma, czyli na ramach zdefiniowanych w Scrum Guide. Jest to zajęcie wymagające wytrwałości i cierpliwości oraz dogłębnego zrozumienia Scruma i samej organizacji. Najlepiej sprawdzi się tu podejście małych kroków poprzez wytrwałą pracę z ludźmi i organizacją.

Scrum Master to przywódca służebny

Czyli ktoś, kto ma cech przywódcze, tj. potrafi poprowadzić ludzi we właściwym kierunku, a zarazem potrafi im służyć i pomagać. Idealna koszulka dla Scrum Mastera pewnie mogłaby posiadać napis:

Jestem Scrum Masterem – lubię ludzi 🙂

Bycie Scrum Masterem to również dbanie o rozwój innych poprzez odkrywanie i wspieranie ich potencjału (jak ta przysłowiowa mama z dwójką dzieci). Ale Scrum Master, aby rozwijać innych, musi przede wszystkim nieustannie rozwijać siebie.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami dotyczącymi Scrum Mastera:

Masz pytania? Lub może chcesz podyskutować na temat tego wpisu? Zapraszamy do naszej grupy Transformacje Agile na Facebooku.