Jak wybrać dobre szkolenie Scrum?

szkolenie scrum/scrum master
+ BONUS: ODBIERZ EBOOKA O EGZAMINIE PROFESSIONAL SCRUM MASTER I

Na rynku dostępne są trzy rodzaje szkoleń scrumowych: szkolenia akredytowane przez twórców Scruma, szkolenia autorskie oraz dosyć duża grupa pozostałych szkoleń „zwinnych”. W tym artykule opiszę krótko te dwie pierwsze, podam cechy niezbędne dla dobrego szkolenia scrumowego oraz wytłumaczę się z tego cudzysłowu przy trzeciej grupie 😉

Dbając o scrumową transparencję – zaznaczam, że nasze szkolenia zaliczają się do tej drugiej grupy – pamiętaj więc o tym, czytając ten post.

Spis treści

  1. Szkolenia Scrum z akredytacją
  2. Autorskie szkolenia Scrum
  3. Dobre szkolenie Scrum jest praktyczne
  4. Dobre szkolenie Scrum to warsztaty
  5. Dobre szkolenie Scrum jest uniwersalne
  6. Pozostałe szkolenia „zwinne”

Szkolenia Scrum z akredytacją

Obecnie funkcjonują dwie międzynarodowe organizacje szkoleniowe założone przez twórców Scruma: Scrum.org (Ken Schwaber) oraz Scrum Alliance (Jeff Sutherland, Mike Cohn). Obie mają dosyć rozbudowany program szkoleniowy i bardzo dbają o kształcenie swoich trenerów i ich jakość. Jak ktoś jest trenerem akredytowanym przez jedną z tych organizacji, to raczej możemy być pewni, że otrzymamy porządną porcję wiedzy na szkoleniu.

Niestety wysokie koszty akredytacji, jakie trenerzy są zobowiązani ponosić (opłaty roczne), powodują, że koszty takich szkoleń są dosyć spore. W przypadku takiego szkolenia należy liczyć się z budżetem ponad 4 tysiące złotych. Kolejnym minusem, moim zdaniem jest to, że trenerom takim brakuje czasami „doświadczenia z okopów”.

Autorskie szkolenia Scrum

Ponieważ koszty szkoleń akredytowanych, jak na polskie warunki, są dosyć duże, to powstało na rynku sporo firm, które szkolą ze Scrum’a i Agile na swój autorski sposób. Kilka lat temu prowadziliśmy własną firmę zajmującą się tworzeniem oprogramowania. Mieliśmy około 70 osób na pokładzie. Nie mieliśmy niestety budżetu, aby przeszkolić wszystkich naszych pracowników na szkoleniach akredytowanych. Stworzyliśmy więc własne szkolenie ze Scruma. I tak właśnie powstała nasza firma Agile Force.

Koszt szkolenia autorskiego jest znacznie niższy: u nas jest to niewiele ponad 2 tysiące złotych. Osoby, które chcą przystąpić do egzaminu Professional Scrum Master, muszą się jednak liczyć z dodatkowym wydatkiem 150 USD. Koszt vouchera egzaminacyjnego można jednak odłożyć na później i rozłożyć wydatki w czasie.

Na rynku jest dostępna dużo liczba takich szkoleń. Czym się więc kierować, aby wybrać te najlepsze? Poniżej nasza subiektywna lista najważniejszych cech dobrego szkolenia Scrum.

Dobre szkolenie Scrum jest praktyczne

Praktyka, praktyka, praktyka – niewąpliwie pierwsze trzy miejsca na naszej liście do niej należą. Scrum jest dosyć prosty do zrozumienia, a zasady Scruma są bardzo łatwe, ale Scrum jest również bardzo trudny do wprowadzenia.

W naszej praktyce wiele razy widzieliśmy efekty wprowadzania Scruma przez teoretyków Scrumowych używających reguł Scruma niczym maczugi. Nie tędy droga – takie rewolucje źle się kończą dla organizacji. W jaki sposób wprowadzić Scruma do firmy? Oczywiście, po to, aby uzyskać wzrost jej wydajności, a nie rewolucyjne pożary i pożogi? Tu kluczową rolę odgrywa praktyczne podejście i doświadczenie, a nie sztywne trzymanie się reguł.

To przede wszystkim naszym 20-letnim doświadczeniem dzielimy się podczas naszych szkoleń. Pracując zwinnie przez wiele lat, pełniliśmy różne role: programistów, Scrum Masterów, liderów biznesowych, Product Ownerów i właścicieli firm. Czasami nam się udawało, czasami popełnialiśmy błędy. O tym wszystkim opowiadamy uczestnikom naszych szkoleń, aby mogli dowiedzieć się, jak Agile funkcjonuje w praktyce.

Dobre szkolenie Scrum to warsztaty

Ważnym elementem szkolenia Scrum są warsztaty oraz symulacja. Chcemy, aby uczestnicy na własnej skórze odczuli trudy projektowe i nauczyli się je pokonywać, dzięki zwinnemu myśleniu. Jest to też doskonała okazja, aby przećwiczyć poszczególne elementy Scruma. Cel, jaki stawiamy przed uczestnikami symulacji, nie jest prosty i co chwile zdarzają się niespodziewane rzeczy, które przeszkadzają go osiągnąć. Tak jak w prawdziwych projektach, przy których pracujemy. No, ale po to powstał Agile i Scrum, więc warto go stosować zgodnie z przeznaczeniem ?.

W ankietach uczestnicy wskazują, że nasza autorska symulacja to kapitalne doświadczenie, dzięki któremu poznali wiele zjawisk i problemów podczas tworzenia produktu, a przy okazji świetnie się bawili.

Dobre szkolenie Scrum jest uniwersalne

Nie chcemy robić szkolenia tylko dla zespołów wytwórczych (np. programistów) i osobnego dla tych, którzy zlecają tworzenie produktów (właściciele firm, kierownicy lub tak zwany biznes) i jeszcze trzeciego dla Scrum Masterów. Naszym zdaniem jest to mało scrumowe, bo Scrum zadziała tylko wtedy, kiedy wszystkie te grupy zaczną ze sobą pracować i się dogadywać.

Dlatego nasze szkolenie zostało zaprojektowane tak, aby ta współpraca rozpoczęła się już od pierwszych chwil szkolenia. A dyskusje pomiędzy uczestnikami, patrzących z różnych perspektyw na Scruma, są bezcenne (zwłaszcza dla przyszłych Scrum Masterów).

Scrum to nie tylko IT i wytwarzanie oprogramowania. Dlatego forma, przykłady i język musi być dostosowany do uczestnika z każdej branży. W naszych szkoleniach odnajdują się z powodzeniem ludzie z takich branż jak: produkcja przemysłowa, elektronika, marketing, budownictwo, finanse.

Pozostałe szkolenia „zwinne”

Na koniec obiecałem, że napiszę o pewnej (trzeciej) grupie szkoleń i wytłumaczę się z tego cudzysłowu. Do tej grupy zaliczam zazwyczaj szkolenia organizowane przez duże korporacje szkoleniowe. Czasami w promocji można nabyć takie szkolenie nawet w cenie 1 tysiąca złotych. Niestety bardzo często atrakcyjna cena to jedyny plus takiego szkolenia ?. Są one prowadzone przez zawodowych trenerów, którzy jednego dnia szkolą z Excela, drugie z przepisów BHP, a trzeciego ze Scruma…

Na takich kursach bardzo często zostaniesz przeszkolony z frameworków, które zwinność mają tylko w nazwie (stąd cudzysłów). Prawdopodobnie zmarnujesz dwa dni, nudząc się na wykładach z „teorii Scruma” lub „wyrobów scrumopodobnych”. Jeśli dysponujesz mniejszym budżetem szkoleniowym – lepiej zainwestować te pieniądze w dobre lektury (zobacz Biblioteka Scrum Mastera) lub w kursy on-line.

Masz pytania? Lub może chcesz podyskutować na temat tego wpisu? Odwiedź naszą grupę Transformacje Agile na Facebooku.