Czy Scrum Master może być członkiem Zespołu Deweloperskiego

Czy Scrum Master może być członkiem Zespołu Deweloperskiego?

To pytanie pada na każdym naszym szkoleniu. „Czy Scrum Master może być członkiem Zespołu Deweloperskiego?”. Gdy sięgniecie do Scrum Guide, nigdzie nie znajdziecie tego, by było to zabronione, a jak wiadomo, w Scrumie wszystko, co nie jest zabronione i nie jest bez sensu – jest dozwolone (przynajmniej do pierwszego stwierdzenia, że nie działa 🙂 ).

Co więcej, wpis dotyczący Product Ownera i Scrum Mastera w Scrum Guide „(…) chyba, że wykonują oni jednocześnie pracę wynikającą z Backlogu Sprintu (…)” sugeruje, że jak najbardziej jest to dopuszczalne. I z jednej strony dokładnie tak jest. Połączenie roli Scrum Mastera z rolą dewelopera spotyka się dosyć często, jednak… Podzielę się z Wami historią z jednego z projektów, w których brałem udział.

Jakiś czas temu postanowiliśmy, że założymy w Obornikach Śląskich swoją własną szkołę podstawową. Zadanie duże, trudne, ale wykonalne. Zespół Deweloperski składał się z pełnych pasji rodziców, o dużej wiedzy na temat edukacji i o dużej determinacji, ale nigdy wcześniej ze sobą niewspółpracujących. Ponieważ, jak wiecie, wierzę głęboko w to, że samoorganizujące się zespoły to najdoskonalszy i najefektywniejszy model pracy z ludźmi, to dokładnie tak zaczęliśmy pracować. Ja pełniłem tam rolę Scrum Mastera i równocześnie byłem członkiem Zespołu.

Mandat Scrum Mastera

Wszystko szło super. Każdy Sprint kończył się Przyrostem, efekt pracy po kilku miesiącach był taki, że Burmistrz zaczął brać naszą szkołę (która dostała nazwę Zwinna Szkoła 🙂 ) pod uwagę w nadchodzącym roku szkolnym. Wtem, podczas prezentacji przed rodzicami przeprowadzonej przez jednego z członków Zespołu zacząłem ze zdziwieniem przecierać oczy i uszy – nagle padły stwierdzenia, których wcześniej nie ustalaliśmy, nagle nasza szkoła zaczęła iść w inną stronę, niż ustalił to Zespół. Cel, który przyświecał Zespołowi i cementował jego samoorganizację, okazał się dwoma celami, które dość szybko podzieliły członków Zespołu. TO ZADANIE DLA SCRUM MASTERA! – pomyślałem.

Wstałem… i usiadłem z powrotem – uświadomiłem sobie, że wierząc w „ten drugi” cel, straciłem obiektywność, a co za tym idzie – straciłem mandat Scrum Mastera… Zabrakło bezstronnego facylitatora, który pomógłby rozwiązać rodzący się konflikt w Zespole, a wspólny cel to najważniejsze spoiwo samoorganizującego się teamu. Potraficie się domyślić, co było dalej – Zespół w postaci, w której pracował przez pół roku, przestał istnieć w ciągu dwóch tygodni. Projekt z mojej perspektywy się zakończył.

Scrum Master w Zespole Deweloperskim: za i przeciw

Zatem – tak, Scrum Master może być członkiem Zespołu Deweloperskiego i będzie to działać. Niestety – czasami może jednak spowodować to wiele kłopotów w projekcie. Więc jeśli się decydujecie na taki krok – zróbcie go świadomie, po rozważeniu wszystkich za i przeciw:

  • Scrum Master musi być obiektywny – inaczej sam stanie się stroną,
  • Najpotężniejszym narzędziem Scrum Mastera jest bystra obserwacja – czy to nie stoi nieco w opozycji do wartości „skupienie” – gdy jako deweloper będzie chciał się skupić na jak najlepszym zrobieniu swoich zadań?
  • Scrum Master, żeby pomagać rozwijać się innym musi bez przerwy rozwijać siebie. Kiedy znajdzie na to czas, jeśli podczas planingu zaplanowaliście mu na „scrummasterkę” dwie godziny, bo reszta jest potrzebna, żeby wytworzyć przyrost?
  • No i wreszcie – jak będzie mógł rozwijać Scruma w Organizacji, jak będzie mógł współpracować z innymi Scrum Masterami, jeśli wsiąknie w kodowanie?

No i na koniec pamiętajcie, że Scrum to nie szkoła – tutaj można popełniać błędy, ale bardzo ważne jest to, żeby jak najszybciej wyciągnąć z nich właściwe wnioski i jak najszybciej wdrożyć kolejne, lepsze rozwiązanie. Próbujcie, testujcie i bezustannie poprawiajcie!

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi wpisami:

Masz pytania? Lub może chcesz podyskutować na temat tego wpisu? Zapraszamy do naszej grupy Transformacje Agile na Facebooku.