Jak wygląda egzamin Professional Scrum Master na Scrum.org?

egzamin scrum mastera
+ BONUS: ODBIERZ EBOOKA O EGZAMINIE PROFESSIONAL SCRUM MASTER I

Ponieważ pytacie nas o to często – chyba warto napisać w kilku słowach, czym jest i jak wygląda egzamin na pierwszy stopień (stąd to I w PSM I 🙂 ) chyba najbardziej rozpoznawalnego certyfikatu scrumowego na świecie. Drugi, którym warto się zainteresować, to certyfikat wydawany przez Scrum Alliance, ale o tym kiedy indziej :).

Po pierwsze: czy warto?

Uważam, że warto. Warto dlatego, że jest to jeden z niewielu certyfikatów, które nie sprawdzają wykutej (i zaraz zapomnianej) wiedzy, tylko to, czy ROZUMIESZ, co jest ważne w Scrumie i jak on działa. Dodatkowo podążając za zmieniającym się Scrum Guide, egzamin nie dewaluuje się zbyt szybko i jest dobrym wyznacznikiem w ocenie „na pierwszy rzut oka” scrumowych kompetencji. Zatem zdając pozytywnie PSM I potwierdzasz, że wiesz, jak działa (a przynajmniej jak powinien działać) Scrum. Im więcej masz wątpliwości, przygotowując się – tym lepiej, bo głębiej wejdziesz w dyskusje o tym DLACZEGO tak, a nie inaczej :).

Niezbędne formalności

Egzamin zdaje się on-line, na stronie Scrum.org i oczywiście należy zacząć od opłacenia go – kosztuje 150$. Po zapłacie (kartą lub PayPalem) otrzymujesz kod, który ważny jest BEZTERMINOWO. Kod może kupić ktokolwiek, można ich kupić więcej za jednym zamachem – na razie nie ma to znaczenia. My, jako Agile Force, bardzo często robimy to za naszych kursantów, żeby zaoszczędzić im dłubania w formalnościach. Kod przyjdzie na emaila podanego podczas procesu zakupowego.

Teraz musisz założyć sobie konto na Scrum.org. Ważne jest to, żeby podać uważnie imię i nazwisko – znajdzie się potem na certyfikacie (polskie fonty działają prawidłowo i certyfikat wyprodukuje się bez krzaczków). Jakby co, można poprawić potem w ustawieniach profilu. Zastanów się dobrze, czy chcesz to konto założyć jako „firmowe” czy jednak prywatne – ten certyfikat będzie Twój i tylko Twój, będzie potwierdzał Twoje kompetencje i będzie ważny tak długo, jak długo będzie istniał scrum.org 🙂

Egzamin

Ok, mamy konto, mamy kod – możemy zaczynać. Uwaga: egzamin jest możliwy TYLKO PO ANGIELSKU, nie ma żadnych innych opcji. Sporo osób nam mówiło, że to nie wiedza, ale specyficzny egzaminacyjny angielski sprawiał im sporo trudności. Faktycznie, warto zwrócić uwagę na to, by dokładnie czytać pytania i dobrze zrozumieć intencje w nich zawarte. Czasami można się wyłożyć tylko dlatego, że się nie doczytało pytania lub odpowiedzi do końca.

Egzamin składa się z 80 pytań, na które masz 60 minut. Czasu jest na tyle mało, że nie odnajdziesz interesującego Cię kawałka w Scrum Guide, ale z drugiej strony na tyle dużo, że zdążysz się dobrze zastanowić. Istnieje możliwość „zabookmarkowania” wątpliwego pytania, żeby później do niego wrócić, ale jest to możliwość raczej teoretyczna – większość ludzi kończy egzamin 2-3 minuty przed upływem wyznaczonej godziny i raczej nie da się swobodnie wrócić do pozostawionych pytań. Żeby zdać, musisz pozytywnie odpowiedzieć na 85% pytań, czyli pomylić się możesz w 12 pytaniach. Pytania są trzech rodzajów: z jedną odpowiedzią prawidłową, z kilkoma prawidłowymi oraz true/false. Na szczęście zawsze jest podane, ile odpowiedzi jest prawidłowych i zobaczycie, jak to ułatwia :). Jakikolwiek błąd dyskwalifikuje od razu całe pytanie – nie można dostać 2/3 punktu 🙂 Mam wrażenie, że im bardziej zagmatwane pytanie, tym łatwiej odpowiedzieć metodą eliminacji – złe odpowiedzi są często tak słabe, że aż trudno uwierzyć.

Egzamin, jak już wcześniej wspomniałem, jest on-line, możesz go zdawać kiedy chcesz i gdzie chcesz, ale warto zadbać o to, żeby przez tę godzinę nikt Ci nie zawracał głowy tak, żeby można się było skupić. Gdy wystartujesz czas – nie da się go zatrzymać – więc raczej przygotuj się dobrze.

Jak się przygotować?

Po pierwsze – przeczytaj ZE ZROZUMIENIEM Scrum Guide. Na wszelki wypadek po polsku, a potem ze dwa razy po angielsku. Warto się uczyć z angielskiej wersji, bo oczytacie/osłuchacie/opatrzycie się ze sformułowaniami, które pojawią się w pytaniach. Jeśli złapiesz się na tym, że w sumie to już 11 strona i myślisz o tym, co będzie na obiad, to zacznij od początku. Ten egzamin jest w miarę prosty dla tych, którzy ROZUMIEJĄ Scruma, jego wartości i filozofię za nim stojącą. Jeśli tego nie zrozumiesz, a tylko wkujesz – może być ciężko. Możesz też posłuchać Scrum Guide po polsku w wersji AUDIOBOOK.

Po drugie – podejdź kilka razy do Open Assesment na Scrum.org. Są za darmo i dadzą Ci przedsmak tego, co Cię czeka na egzaminie. Sporo pytań się powtórzy na egzaminie właściwym. Choć oczywiście, jest pula pytań, które na OA nigdy nie padną – zrozum Scruma, a nie sprawią Ci problemu. Wielkim plusem tych egzaminów próbnych jest to, że na końcu dostajesz pełne zestawienie swoich odpowiedzi, a błędne są dokładnie wyjaśnione – wskazana jest odpowiedź prawidłowa i wytłumaczone jest, dlaczego właśnie ta. Super. Gdy robisz już Open Assesment na 95%, znasz Scrum Guide i rozumiesz go – możesz startować. Chociaż, jak podpowiada jeden z Kolegów (Andrzej, zdał na 90%):

Wiele niuansów, które mi umknęły w trakcie czytania Scrum Guide, udało mi się wychwycić po rozwiązaniu dwa razy scrum quizzes http://mlapshin.com/index.php/scrum-quizzes/ (Nie wiem, jak się Michał na to zapatruje, ale w moim przypadku było pomocne)

Więc Michał zapatruje się na to tak: jeśli jest coś, co pomaga Wam zrozumieć i stosować Scruma to ja się tylko cieszę :).

Kiedy już zdasz egzamin (w co nie wątpię), to w Twoim profilu na Scrum.org pojawi się Twój certyfikat w wersji PDF. GRATULUJĘ!

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami dotyczącymi Scruma:

Masz pytania? Lub może chcesz podyskutować na temat tego wpisu? Zapraszamy do naszej grupy Transformacje Agile na Facebooku.