Jak wygląda egzamin Professional Scrum Master na Scrum.org?

egzamin scrum mastera: Professional Scrum master I
+ BONUS: ODBIERZ EBOOKA O EGZAMINIE PROFESSIONAL SCRUM MASTER I

Ponieważ pytacie nas o to często – chyba warto napisać w kilku słowach, czym jest i jak wygląda egzamin na pierwszy stopień (stąd to 1 w PSM 1) chyba najbardziej rozpoznawalnego certyfikatu scrumowego na świecie. Drugi, którym warto się zainteresować, to certyfikat wydawany przez Scrum Alliance, ale o to już dużo większy budżet ?.

Spis treści

 1. Po pierwsze: czy warto mieć certyfikat Professional Scrum Master I?
 2. Niezbędne formalności na Scrum.org
 3. Jak wygląda egzamin PSM 1?
 4. Jak się przygotować do egzaminu Professional Scrum Master I?
 5. Najczęstsze pytania o egzamin Professional Scrum Master I

Po pierwsze: czy warto mieć certyfikat Professional Scrum Master I?

Uważam, że warto. Warto dlatego, że jest to jeden z niewielu certyfikatów, które nie sprawdzają wykutej (i zaraz zapomnianej) wiedzy, tylko to, czy ROZUMIESZ, co jest ważne w Scrumie i jak on działa. Dodatkowo podążając za zmieniającym się Scrum Guide, egzamin nie dewaluuje się zbyt szybko i jest dobrym wyznacznikiem w ocenie „na pierwszy rzut oka” scrumowych kompetencji.

Zatem zdając pozytywnie PSM 1 potwierdzasz, że wiesz, jak działa (a przynajmniej jak powinien działać) Scrum. Im więcej masz wątpliwości, przygotowując się – tym lepiej, bo głębiej wejdziesz w dyskusje o tym DLACZEGO tak, a nie inaczej ?.

W dodatku w miarę przystępna cena oraz fakt, że do egzaminu można przygotować się we własnym zakresie (nie ma potrzeby uczestniczyć w szkoleniu) spowodowało, że certyfikat PSM 1 cieszy się on bardzo dużą popularnością. Jest to najbardziej rozpoznawalny certyfikat Scrum Mastera.

Niezbędne formalności na Scrum.org

Egzamin zdaje się on-line, na stronie Scrum.org i oczywiście należy zacząć od opłacenia go – kosztuje 200 dolarów. Po zapłacie (kartą lub PayPalem) otrzymujesz kod, który ważny jest BEZTERMINOWO. Kod może kupić ktokolwiek (osoba prywatna lub firma), można ich kupić więcej za jednym zamachem (ale rabatów nie ma ?). My, jako Agile Force, bardzo często robimy to za naszych kursantów, żeby zaoszczędzić im dłubania w formalnościach (i ułatwić rozliczenie z pracodawcą). Kod przyjdzie na emaila podanego podczas procesu zakupowego.

Teraz musisz założyć sobie konto na Scrum.org. Ważne jest to, żeby podać uważnie imię i nazwisko – znajdzie się potem na certyfikacie (polskie fonty działają prawidłowo i certyfikat wyprodukuje się bez krzaczków). Jakby co, można poprawić potem w ustawieniach profilu. Zastanów się dobrze, czy chcesz to konto założyć jako „firmowe” czy jednak prywatne – ten certyfikat będzie Twój i tylko Twój, będzie potwierdzał Twoje kompetencje i będzie ważny tak długo, jak długo będzie istniał Scrum.org ?.

Jak wygląda egzamin PSM 1?

Ok, mamy konto, mamy kod – możemy zaczynać. Uwaga: egzamin jest możliwy TYLKO PO ANGIELSKU, nie ma żadnych innych opcji. Sporo osób nam mówiło, że to nie wiedza, ale specyficzny egzaminacyjny angielski sprawiał im sporo trudności. Faktycznie, warto zwrócić uwagę na to, by dokładnie czytać pytania i dobrze zrozumieć intencje w nich zawarte. Czasami można się wyłożyć tylko dlatego, że się nie doczytało pytania lub odpowiedzi do końca.

Można oczywiście odrobinę nadrobić braki w angielskim przy pomocy Tłumacza Googla. Scrum.org oficjalnie pisze o takiej możliwości. Jakość tłumaczenia jest oceniana przez zdających jako dobra, ale mogą się pojawić błędy utrudniające zrozumienie pytania, więc warto zapoznać się również z angielską wersją Przewodnika po Scrumie.

Egzamin składa się z 80 pytań, na które masz 60 minut. Czasu jest na tyle mało, że nie odnajdziesz interesującego Cię kawałka w Scrum Guide, ale z drugiej strony na tyle dużo, że zdążysz się dobrze zastanowić. Istnieje możliwość „zabookmarkowania” wątpliwego pytania, żeby później do niego wrócić, ale jest to możliwość raczej teoretyczna – większość ludzi kończy egzamin 2-3 minuty przed upływem wyznaczonej godziny i raczej nie da się swobodnie wrócić do pozostawionych pytań.

Żeby zdać, musisz pozytywnie odpowiedzieć na 85% pytań, czyli pomylić się możesz w 12 pytaniach. Pytania są trzech rodzajów: z jedną odpowiedzią prawidłową, z kilkoma prawidłowymi oraz true / false. Na szczęście zawsze jest podane, ile odpowiedzi jest prawidłowych i zobaczysz, jak to ułatwia życie ?. Jakikolwiek błąd dyskwalifikuje od razu całe pytanie – nie można dostać 2/3 punktu. Mam wrażenie, że im bardziej zagmatwane pytanie, tym łatwiej odpowiedzieć metodą eliminacji – złe odpowiedzi są często tak słabe, że aż trudno uwierzyć.

Egzamin, jak już wcześniej wspomniałem, jest on-line, możesz go zdawać, kiedy chcesz i gdzie chcesz, ale warto zadbać o to, żeby przez tę godzinę nikt Ci nie zawracał głowy tak, żeby można się było skupić. Gdy wystartujesz czas – nie da się go zatrzymać – więc raczej przygotuj się dobrze.

Jak się przygotować do egzaminu Professional Scrum Master I?

Egzamin Scrum Mastera: Professional Scrum master I zdaje się przed komputerem online

Przygotowanie do tego testu nie jest takie proste. Można oczywiście podchodzić do niego wiele razy – jednak 200 dolarów to nie jest tak mało, więc warto zdać za pierwszym razem. Jak już wiesz, nie da się wkuć, trzeba zrozumieć, jak działa Scrum. A język angielski również nie ułatwia tego zadania.

Najlepiej, aby przygotowania do egzaminu rozplanować na kilka dni. Poniżej znajdziesz rekomendowane przez nas (i wielokrotnie sprawdzone przez naszych kursantów) kroki. Więcej cennych wskazówek, plan nauki, dokładne omówienie przykładowych pytań oraz wszystkie niezbędne linki znajdziesz w naszym darmowym e-booku Jak przygotować się do egzaminu Professional Scrum Master I ?

Zalecany czas przygotowania: 5 dni

 1. Przeczytaj Scrum Guide po polsku

  Po pierwsze – przeczytaj ZE ZROZUMIENIEM Scrum Guide (więcej informacji o Przewodniku po Scrumie znajdziesz pod tym linkiem). Zacznij od polskiej wersji językowej. Jeśli złapiesz się na tym, że w sumie to już 11 strona i myślisz o tym, co będzie na obiad, to zacznij od początku. Ten egzamin jest w miarę prosty dla tych, którzy ROZUMIEJĄ Scruma, jego wartości i filozofię za nim stojącą. Jeśli tego nie zrozumiesz, a tylko wkujesz – może być ciężko. Możesz też posłuchać Scrum Guide po polsku w wersji AUDIOBOOK, do którego link znajdziesz w naszym e-booku.

 2. Przeczytaj Scrum Guide po angielsku

  Jak już znasz polską wersję – przeczytaj ze dwa razy Scrum Guide po angielsku. Warto się uczyć z angielskiej wersji, bo oczytasz się ze sformułowaniami, które pojawią się w pytaniach. Jeśli angielskie słówka sprawiają Ci trudność, to wydrukuj Przewodnik i zakreśl markerem trudne słówka i zwroty. Następnie przetłumacz je i porównaj z polską wersją. Przed egzaminem wracaj do tej listy wielokrotnie.

 3. Sprawdź swoją wiedzę przy pomocy oficjalnego egzaminu próbnego

  Podejdź kilka razy do Open Assesment na Scrum.org. Testy są za darmo i dadzą Ci przedsmak tego, co Cię czeka na egzaminie. Niektóre pytania się powtórzą na egzaminie właściwym. Choć oczywiście, jest spora pula pytań, które na PSM1 nigdy nie padną. Zrozum Scruma, a nie sprawią Ci problemu.

  Wielkim plusem tych egzaminów próbnych jest to, że na końcu dostajesz listę błędnych i prawidłowych odpowiedzi. Przy każdym pytaniu znajdziesz również wyjaśnienia, dlaczego tak jest. Zapoznaj się z nimi – również, jeśli Twoja odpowiedź była prawidłowa i upewnij się, że dobrze zrozumiałeś Scrum Guide.

  Ten test to również dobra okazja, aby przetestować wtyczkę Google Translate.

 4. Zrób kilka testów z nieoficjalnej bazy pytań

  Gdy robisz już Open Assesment na 95%, znasz i rozumiesz Scrum Guide, możesz sięgnąć jeszcze do testów mniej oficjalnych. Nie zawsze ich jakość jest dobra, dlatego warto mieć już solidne podstawy za sobą. My polecamy testy Scrum Quizzes stworzone przez Mikhail Lapshin.

  Jeden z naszych kursantów, który osiągnął 90% na teście PSM1 napisał nam tak: „Wiele niuansów, które mi umknęły w trakcie czytania Scrum Guide, udało mi się wychwycić po rozwiązaniu dwa razy scrum quizzes„. Więc uważamy, że na prawdę warto!

  Kiedy już zdasz egzamin (w co nie wątpię), to w Twoim profilu na Scrum.org pojawi się Twój certyfikat w wersji PDF. GRATULUJĘ!

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi artykułami dotyczącymi Scruma Mastera:


Najczęstsze pytania o egzamin Professional Scrum Master I

Czy egzaminu Professional Scrum Master 1 jest trudny?

Jeśli podejdzie się do niego bez przygotowania – to tak – będzie trudno go zdać. Warto więc się dobrze przygotować!

Ile kosztuje certyfikat Professional Scrum Master I?

Koszt certyfikatu to 200 dolarów, czyli około 800 złotych w zależności od kursu dolara. Całkiem sporo, więc warto zdać za pierwszym razem.

Czy warto zdać egzamin Professional Scrum Master I?

Warto. Ten egzamin weryfikuje to, czy ROZUMIESZ, co jest ważne w Scrumie i jak on działa. Nie da się wykuć na ten egzamin, trzeba zrozumieć jak Scrum działa.

Czy trzeba mieć certyfikat, aby zostać Scrum Masterem?

Nie. W tym zawodzie liczą się przede wszystkim praktyczne umiejętności i to na nie zwracają uwagę pracodawcy.

Czy trzeba skończyć szkolenie, aby zdać egzamin na Scrum Mastera?

Nie – do certyfikatu Professional Scrum Master I na Scrum.org można podejść samodzielnie.

Jak wygląda egzamin na Scrum Mastera?

Egzamin składa się z 80 pytań jedno- lub wielokrotnego wyboru. Trwa 60 minut i jest w języku angielskim. Egzamin zdaje się online. Aby zaliczyć, trzeba poprawnie odpowiedzieć na 85% pytań (czyli można udzielić 12 nieprawidłowych odpowiedzi).

Jak przygotować się do PSM 1?

Do certyfikatu można przygotować się samodzielnie. Najważniejszym podręcznikiem jest Scrum Guide – najlepiej w wersji polskiej i angielskiej. Scrum.org na swoich stronach umieszcza również testy próbne.

Czy dostępne są jakieś materiały pomocnicze do przygotowania się do egzaminu Professional Scrum Master I?

Tak. Polecamy przede wszystkim nasz darmowy e-book. Znajdziesz w nim dużo cennych wskazówek, plan nauki, dokładne omówienie przykładowych pytań oraz  niezbędne linki i materiały pomocnicze.

Jak długo ważna jest certyfikacja PSM 1?

Certyfikat ważny jest bezterminowo.

Książka #AgileKtóryDziała - praktyczny przewodnik o Agile i Scrum