Ile zarabia Scrum Master?

+ BONUS: ODBIERZ EBOOKA O EGZAMINIE PROFESSIONAL SCRUM MASTER I >>

Praca Scrum Mastera jest bardzo wymagająca i trudna. O roli i zadaniach Scrum Mastera niewątpliwie popełnimy na tym blogu niejeden wpis. Jakie więc powinny być zarobki Scrum Mastera?

Zarobki Scrum Mastera

Z naszego doświadczenia możemy podać taki przedział: 6 500 – 10 000 PLN brutto na miesiąc. W branży IT Scrum Master z kilkuletnim doświadczeniem może zarabiać nawet 12 000 PLN brutto/miesiąc (lub 17 500 PLN netto/miesiąc na kontrakcie B2B).

Wygląda to bardzo dobrze. Na dodatek w tej branży można zaobserwować bardzo korzystny trend, dzięki któremu na rynku pracy pojawia się coraz więcej ogłoszeń dla Scrum Mastera. Jeszcze parę lat temu Scrum Masterem był zazwyczaj ktoś z zespołu deweloperskiego, a sama rola była traktowana trochę po macoszemu. Na szczęście ten etap mamy już powoli za sobą. Pracując z różnymi firmami, zauważamy, iż dla tej roli coraz częściej  jest przewidziane osobne stanowisko.

Jest to jak najbardziej słuszny kierunek: kiedy wdrażamy Scrum’a u naszych klientów dbamy, aby takie stanowisko zostało stworzone. To jest gwarancja, że nasza praca nie pójdzie na marne i Scrum na dobre rozwinie się w organizacji.

Kariera Scrum Mastera

Oczywiście dla osób spoza branży IT pojawia się doskonała szansa, aby wykorzystać ten pozytywny kierunek, w jakim podążają polskie firmy informatyczne, i wejść w świat IT, a co za tym idzie, również w zarobki, jakie oferuje ta branża.

Okazuje się bowiem, że praca ta zazwyczaj nie wymaga wykształcenia informatycznego. Scrum Master przede wszystkim pracuje z ludźmi. Nawet sama znajomość Scrum’a nie jest na początku taka istotna jak predyspozycje do pracy z ludźmi oraz umiejętności organizacyjne. Jeśli więc widzisz u siebie takie kompetencje, to znaczy, że jesteś dobrym kandydatem do tej roli i jest to doskonały kapitał na początek kariery Scrum Mastera.

Zacznij jednak od…

Jako początkujący Scrum Master nastaw się jednak, że Twoje zarobki będą znacznie niższe. Zarówno dla Ciebie, jak i dla firmy, w której będziesz pracować, jest to inwestycja i duża niewiadoma. Potrzeba czasu, aby poznać specyfikę branży IT. W naszej pracy spotkaliśmy wiele osób, które zaczynały prace jako praktykant Scrum Master, a po kilku miesiącach obserwujemy, jak świetnie sobie radzą w pełnieniu tej roli.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami dotyczącymi Scrum Mastera: