Ile zarabia Scrum Master?

Coraz więcej organizacji dostrzega korzyści związane z wdrożeniem Agile i Scrum, co przekłada się na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów tej dziedziny. Czy wiesz, jak kształtują się zarobki Scrum Masterów w Polsce? Jak można zaplanować swoją karierę w tym zawodzie? Czy jest to dobra droga kariery dla Ciebie? Zapraszamy do lektury!

Spis treści

  1. Zarobki Scrum Mastera
  2. Co wpływa na wysokość zarobków?
  3. Perspektywy zawodu Scrum Mastera
  4. Kariera Scrum Master w branży IT
  5. Scrum Master bez doświadczenia – jak zacząć?

Zarobki Scrum Mastera

Średnie wynagrodzenie Scrum Masterów w Polsce mogą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak doświadczenie i branża. Według danych z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń sporządzonego przez portal wynagrodzenia.pl średnie zarobki Scrum Mastera w Polsce w branży IT wynosiły od 9 630 zł do 15 980 zł brutto miesięcznie.

Z raportu wynika, że 25% najgorzej zarabiających Scrum Masterów otrzymuje miesięczną pensję poniżej 9 630 zł brutto. Pensja powyżej rynku dla najlepiej zarabiających wynosi 15 980 zł brutto i więcej.

Zarobki Scrum Mastera według ogólnopolskiego badania wynagrodzeń

Co wpływa na wysokość zarobków?

Po pierwsze – branża. Stanowisko Scrum Mastera kojarzone jest przede wszystkim z branżą IT. Również na portalach znajdziesz najwięcej ofert pracy na to stanowisko w branży wysokich technologii (takich jak tworzenie oprogramowania, czy sprzętu). Pojawia się tu jednak pewien problem dla osób, które dopiero zaczynają: znalezienie oferty dla Junior Scrum Mastera jest bardzo trudne, a jak już coś znajdziesz, to okaże się, że wymagania nie będą takie juniorskie.

Po drugie – doświadczenie. Początkujący Scrum Master może liczyć na zarobki nawet w wysokości 8 000 zł brutto na miesiąc. Ale tu trzeba zwrócić uwagę na jedną rzecz: inna będzie sytuacja Junior Scrum Mastera z krótkim stażem zawodowym, a inna początkującego Scrum Mastera ze znajomością branży, który przekwalifikował się na to stanowisko (np. Tester Oprogramowania, który po kilku latach decyduje się na pracę jako Scrum Master). A gdy Twoja kariera się rozwinie, to jako Senior Scrum Master możesz liczyć na zarobki powyżej 20 000 zł brutto. Poniżej przykładowe ogłoszenie z popularnego portalu z ofertami pracy:


wynagrodzenie senior scrum master to często ponad 18 000 zł na miesiąc

A po trzecie warto zauważyć, że w czasach, gdy dużo firm (zwłaszcza w branży informatycznej) pracuje zdalnie lub hybrydowo, to lokalizacja nie ma już takiego znaczenia, więc jeśli mieszkasz w mniejszej miejscowości, to masz dostęp do szerokiego rynku pracy.

Perspektywy zawodu Scrum Mastera

Jeszcze parę lat temu Scrum Masterem był zazwyczaj ktoś z zespołu i sama rola była traktowana trochę po macoszemu na 1/6 etatu. Na szczęście ten etap mamy już powoli za sobą, bo to w większości przypadków to źle funkcjonowało i często prowadziło do różnych wypaczeń scrumowych (tak właśnie powstał Dark Scrum, czyli Scrum, który szkodzi, a nie pomaga pracować).

Pracując z różnymi firmami, zauważamy, iż dla tej roli coraz częściej jest przewidziane osobne stanowisko. Jest to bardzo korzystny trend, dzięki któremu na rynku pracy pojawia się coraz więcej ogłoszeń dla Scrum Mastera. I uważamy, że jest to jak najbardziej słuszny kierunek: kiedy wdrażamy Scruma u naszych klientów dbamy, aby takie stanowisko zostało stworzone. To jest gwarancja, że nasza praca nie pójdzie na marne i Scrum na dobre rozwinie się w organizacji.

Kariera Scrum Master w branży IT

Oczywiście dla osób spoza branży IT pojawia się doskonała szansa, aby wykorzystać ten pozytywny kierunek, w jakim podążają firmy informatyczne, i wejść w świat IT, a co za tym idzie, również w zarobki, jakie oferuje ta branża.

Okazuje się bowiem, że praca ta zazwyczaj nie wymaga wykształcenia informatycznego. Scrum Master przede wszystkim pracuje z ludźmi. Nawet sama znajomość Scruma nie jest na początku taka istotna jak predyspozycje do pracy z ludźmi oraz umiejętności organizacyjne. Jeśli więc widzisz u siebie takie kompetencje, to znaczy, że jesteś dobrym kandydatem do tej roli i jest to doskonały kapitał na początek kariery Scrum Mastera.

Scrum Master bez doświadczenia – jak zacząć?

Wejście do IT nie będzie jednak takie proste: bez odpowiedniego doświadczenia w tej branży, będzie Ci bardzo trudno znaleźć odpowiednią ofertę pracy. W tej sytuacji najlepiej sprawdzą się takie dwie drogi (wielu uczestników naszych szkoleń już je przetestowało):

  1. poszukaj stanowiska w branży IT z mniejszym progiem wejścia dla osób nietechnicznych – dzięki temu od środka zobaczysz i zrozumiesz, jak funkcjonuje ta branża: tester oprogramowania, junior project manager, technical writer, czy stanowiska w działach wsparcia i wdrożenia.
  2. spróbuj poszukać w innej branży niż IT. Bo Scrum, to nie komputery, linie kodu i procedury. Scrum to ludzie, którzy wspólnie coś tworzą, a to oznacza, że można zdobyć trochę doświadczenia jako Scrum Master, wdrażając zwinne narzędzia w pracy projektowej, marketingowej, kreatywnej, czy biurowej. Mało się o tym jeszcze mówi i mało znajdziesz informacji na ten temat, ale my, widzimy już wyraźny trend: w ostatnich latach wdrażaliśmy Scruma i szkoliliśmy w większości firmy nie-IT (m.in. w branży farmaceutycznej, kosmetycznej, rolniczej).

I na koniec mamy dla Ciebie jeszcze jedną bardzo dobrą wiadomość: nie musisz być zatrudniony na stanowisku Scrum Mastera, aby zdobyć trochę praktyki w stosowaniu zwinnych narzędzi. Możesz zacząć w miejscu, gdzie obecnie pracujesz.

A jeśli planujesz karierę Scrum Mastera i brak Ci doświadczenia, a chcesz zrozumieć, jak te wszystkie zwinne narzędzia praktycznie działają, to zapraszamy Cię do naszej grupy mailowej o zawodzie Scrum Mastera.