Agile Force Blog

  • SZKOLENIA
    • Szkolenie Scrum Master Warszawa
    • Szkolenie Scrum Master Wrocław
    • Szkolenie Scrum Master Gdańsk
    • Szkolenie Scrum Master Poznań
    • Szkolenie Product Owner Wrocław
    • Agile/Scrum – szkolenia dedykowane
  • AGILE W BIZNESIE
  • Klienci
  • ZESPÓŁ
  • KONTAKT
  • BLOG
Kanban, Transformacje Agile

Tablica Kanban

Tomek Borowiec - 29 sierpnia 2018

tablica kanban

Kanban to narzędzie, dzięki któremu możesz pracować (Ty i Twój zespół) bardziej produktywnie. Bardziej produktywnie nie oznacza, że masz pracować więcej i szybciej, bo klienci czekają. Kanban robi to inaczej: wręcz zabrania pracować :-). Jak to się jednak dzieje, że klienci szybciej otrzymują, to na co czekają, skoro my pracujemy mniej? W tym wpisie omówię zasadę działania Kanban na przykładzie tablicy kanban jednego z zespołów, z którym ostatnio pracowaliśmy.

Kanban traktuje prace jako przepływ zadań przez organizację, w której pracujemy. Jak zadania przepływają szybko przez nasz zespół lub firmę, to znaczy, że czas ich realizacji jest krótki i klienci szybciej otrzymują zamówione usługi (lub towary) – i to jest nasz cel nadrzędny (za chwilę dowiesz się, że aby osiągnąć ten cel ludzie muszą pracować mniej :-)). Ciężko jest jednak optymalizować coś, czego nie widać. Dlatego najpierw wizualizujemy prace wykonywaną przez zespół przy pomocy tablicy Kanban. Dzięki temu będziemy mieć obraz tego, jakimi zadaniami się zajmujemy (karty pracy) oraz na jakim etapie są te zadania (wizualizacja przepływu pracy).

Tablica Kanban: Karty zadań

Zadania są umieszczane na tablicy w postaci kart. Na karcie możemy odczytać podstawowe informacje związane z zadaniem: czego dotyczy, kto nad nim pracuje, termin realizacji, etc… Przykładowa karta może wyglądać tak:

zadanie na tablicy kanban

Ta karta zawiera następujące informacje (które ten zespół uznał za istotne):

  • trudność zadania oznaczona kolerem – żółty oznacza średnio trudne
  • opis (na środku)
  • nazwa klienta (na dole po lewej)
  • osoba pracująca nad zadaniem (po prawej na dole: tylko literka D, ale każdy w zespole, wie o kogo chodzi)
  • Numer zgłoszenia w systemie (na górze po lewej)
  • Data zgłoszenia (na górze po prawej)

Tablica Kanban: Przepływ pracy

Kolumny na Tablicy Kanban odzwierciedlają poszczególne etapy przepływu pracy. Karta – przedstawiająca zadanie – przechodzi przez te kolumny w miarę postępów pracy. W najprostszej tablicy etapami mogą być:

  • Do zrobienia
  • W trakcie
  • Testy
  • Ukończone

Każdy zespół musi je wspólnie wypracować, a co za tym idzie wspólnie ustalić, jakie są etapy przepływu pracy w zespole :-). Spotkaliśmy się z zarówno z tablicami, które mają 25 etapów, jak i z bardziej minimalistycznymi z pięcioma kolumnami:

Jeśli karta z zadaniem przepływa szybko przez poszczególne kroki, to mamy do czynienia z bardzo produktywnym zespołem, który dobrze radzi sobie z zadaniami, a klient jest zadowolony, bo szybko może korzystać z efektów pracy zespołu. Nie zawsze jednak zadania przechodzą płynnie od jednego etapu do kolejnego, ale niestety blokują się na niektórych etapach.

Czasami brak jest nam wiedzy jak dokończyć zadanie i przekazać je do testów, czasami czekamy na dodatkowe wyjaśnienie od klienta, czasami musimy poczekać na dokończenie zadania przez kolegę, etc… Powodów jest wiele, każdy z nas spotyka się z nimi codziennie w pracy. Możemy oczywiście w takiej sytuacji rozpocząć pracę nad nowym zadaniem, ale zazwyczaj skutki takiego postępowania będą odwrotne od zamierzonych. Ilość zadań rozpoczętych będzie rosła, zablokowane zadania same się nie odblokują (więc pozostają w takim stanie), a zadań ukończonych nie będzie przybywać. Niezadowolony klient będzie naciskał na zespół z powodu braku efektów, zespół będzie pracował w stresie, jakość naszej pracy spadnie, a my będziemy musieli często przełączać się pomiędzy rozpoczętymi zadaniami.

Brzmi dla was znajomo? Kanban przychodzi na ratunek :-). Narzędziem, którego używa Kanban w celu uniknięcia takich sytuacji, jest limit pracy w toku (inaczej zwany limitem WIP, od Work In Progress). Na zdjęciu powyżej limity WIP zostały wyznaczone dla niektórych kolumn – jest to ta [4] koło kolumny WORK i WERYFIKACJA.

Jak działa limit WIP?

Limity WIP działają podobnie jak światła na skrzyżowaniach. Gdy jedziemy sami przez miasto, co się rzadko zdarza, światła nas spowalniają. Gdy jednak przez skrzyżowanie przejeżdża dużo samochodów (więcej niż skrzyżowanie jest w stanie obsłużyć) – światła ratują nas przed jego zablokowaniem. Pewnie przypominacie sobie tak zwany „Warszawski Tetris”:

Z kartami zadań jest podobnie – gdy ich za dużo przepływa przez tablicę – nasza praca zaczyna się blokować. Czas więc wprowadzić limity WIP, które ograniczą ilość otwieranych zadań przez zespół: zaczynamy kończyć, kończymy zaczynać :-). Jak działa to w praktyce?

  • [Ktoś z zespołu]: Janek, czym się teraz zajmujesz?
  • [Janek]: Kończę swoje zadanie….
  • [Marysia]: Janek, ale kończysz już je drugi dzień!
  • [Janek]: Już niedługo skończę, a na razie zajmę się nowym zadaniem. 
  • [Ktoś z zespołu]: Nasz limit WIP to 4 – nie możesz zaczynać kolejnego zadania.
  • [Marysia]: Ja też nie mogę zacząć nowego zadania. Pomogę więc Jankowi, w dokończeniu jego taska.
  • [Ktoś z zespołu]: Super, dzięki temu zwolni się miejsce na kolejne zadanie.

Limit WIP zmuszają cały zespół do kończenia rozpoczętych zadań. Inaczej mówi się na nie ukryte okazje do ulepszeń: gdy nasz przepływ się blokuje, zespół zajmuje się usuwaniem przeszkód i usprawnianiem przepływu zadań.

Jak stworzyć Tablicę Kanban?

Nie szukaj na początku idealnego rozwiązania: nastaw się na eksperymentowanie i ulepszanie. Zacznij od czegoś prostego, a potem udoskonalaj swoją tablicę, aż w pełni będzie odzwierciedlać prace Twojego zespołu. Możesz posłużyć się 5 krokami, które pomogą Ci zdefiniować Twoją tablicę:

  1. Zidentyfikuj podstawowy typy zadań (np. funkcjonalności, błędy, zadania utrzymaniowe, etc…)
  2. Dla każdego typu zadań zdefiniuj osobny przepływ: inny przepływ będą miały zadania związane z dodaniem nowych funkcjonalności do produktu, od zadań związanych ze zgłoszeniem i obsługą błędów.
  3. Odwzoruj kluczowe informacje związane z zadaniem na karcie zadania. na przykładzie mogą to być: nazwa zadania, numer w systemie informatycznym, data zgłoszenia, deadline, priorytet, estymacja, osoba, która przyjęła zgłoszenie, kto obecnie pracuje nad zadaniem, etc…
  4. Zbuduj tablice Kanban: kolumny będą odzwierciedlały kolejne kroki przepływu, karty w różnych kolorach – zadania określonego typu
  5. Ustaw limity WIP na poszczególnych kolumnach – bez tego będzie to tylko zwykła tablica. O tym jak ustawić takie limity napiszemy w osobnym artykule.

Pamiętaj: nie bój się eksperymentować: to jest element kultury ciągłego doskonalenia, który dzięki Tablicy Kanban pojawi się w Twojej organizacji.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi wpisami:

  • Co to jest Agile?
  • Co to jest Scrum?
  • Kim jest Scrum Master?

Masz pytania? Lub może chcesz podyskutować na temat tego wpisu? Zapraszamy do naszej grupy Transformacje Agile na Facebooku.

Tags | kanban, tablica kanban
 0
Share Now

Tomek Borowiec

Zafascynowany technologią, projekty IT to jego codzienność od prawie 20 lat. Czasami korzystasz z oprogramowania, które stworzył: rejestrując spółkę przez internet, pobierając zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego, czy też zakładając konto w szwajcarskim banku. Jest przede wszystkim programistą, ale również przedsiębiorcą oraz trenerem. Poprzez szkolenia pomaga Zespołom pracować skutecznie i twórczo - bo o tym jest Scrum. Można go spotkać w kampusie Googla, gdzie pomaga startupom jako Google Mentor. Twórca gry symulacyjnej Scrum Droid - skutecznie uczącej Scruma, która otrzymała nagrodę od Project Management Institute. Współzałożyciel firm technologicznych: Cohesiva, Agile Force oraz Delta Unit.

Previous Post Jak wygląda egzamin Professional Scrum Master na Scrum.org?
Next Post Co to jest User Story?

Darmowy kurs Scruma: kilknij w obrazek!

Agile Force
Agile Force
5.0
Based on 86 reviews
powered by Google
Karolina Lasota
Karolina Lasota
14:01 12 Mar 20
Wartościowe szkolenie, fajna symulacja, dużo praktycznych przykładów, polecam!
Agnieszka Kowalewska
Agnieszka Kowalewska
14:00 12 Mar 20
Profesjonalne szkolenie i swietne podejście do uczestników kursu. Duzo zajęć praktycznych co jest bardzo cenne :)... polecam!czytaj więcej
Bartek Maroń
Bartek Maroń
12:16 27 Feb 20
Trenerzy AgileForce posiadają bogate doświadczenie praktyczne ze stosowania metodyk zwinnych, czym chętnie się... dzielą. Dzięki kursowi i nabytym kontaktom będzie mi dużo łatwiej wdrożyć Scrum w swojej organizacji. Duża wartość dodana!czytaj więcej
Joanna Jabłońska
Joanna Jabłońska
18:33 13 Feb 20
Super szkolenie, pracowicie spędzony czas. :-) Chłopaki dzielą się swoim doświadczeniem z wielkim entuzjazmem.... Pokazują scruma w praktyce co było dla mnie najważniejsze. Idąc na szkolenie z ogromna pulą pytań, wyszłam z kompletną i usystematyzowaną wiedzą. Jeszcze raz wielkie dzięki. :-)czytaj więcej
Ewa Grabowska
Ewa Grabowska
14:35 13 Feb 20
Warsztaty pełne "mięcha", a przy okazji miło i na luzie. Dwa dni spędzone na wysokich obrotach, ale nie czuję... się zmęczona. Nie mogę się doczekać jak będę mogła wrócić do firmy i wdrażać rozwiązania od chłopaków! Dawno nie byłam tak zadowolona z branżowego eventu. Kudos :tulip:czytaj więcej
Sławomir Wojtasik
Sławomir Wojtasik
14:45 19 Dec 19
Widać, że Tomek i Michał są ekspertami w swojej dziedzinie. Mają zarazem przygotowanie praktyczne jak i... teoretyczne. Po 2 dniach szkolenia dało się wyczuć, że moja firma Catobe Ltd. spółka komandytowa zdecydowanie rozwinie się i bardziej zwinne będzie dostarczała wartości dla komorników sądowych.czytaj więcej
Kris Czyzyk
Kris Czyzyk
14:44 19 Dec 19
Udzial w szkoleniu pozwolil mi namacalnie poznac jak Scrum funkcjonuje w praktyce i z jakimi problemami musi mierzyc... sie zespol Scrumowy i dzieki temu odkrywamy rozwiazania, ktore usprawniają proces poestawania projektu w tych ramach. Dziekuje i polecam.czytaj więcej
Konrad Lechocki
Konrad Lechocki
14:42 19 Dec 19
Well done guys. Learned a lot from you both
Tomasz Kuboth
Tomasz Kuboth
12:18 07 Nov 19
Szkolenie Scrum Master to konkret. Można poznać, że Michał i Tomek z AF mają teorię przetestowaną w praktyce. W... trakcie kursu odpowiadali na różne łatwe i trudne pytania. Do tego widać, że są ludźmi i atmosfera jest sprzyjająca. Polecam ;)czytaj więcej
Barbara Kuniewicz
Barbara Kuniewicz
12:14 07 Nov 19
Praktycy, profesjonaliści, pasjonaci, a do tego zabawni i kreatywni. Czyli dwójka trenerów z powołaniem, którzy w... pełni spełnili moje oczekiwania wobec szkolenia- pomogli rozwiac wątpliwości scrumowe, podzielili sie praktycznymi narzedziami, rozwiązaniami. W prosty sposób wyłożyli też material potrzebny żeby zdać ceryfikat Jestem zachwycona ich podejściem oraz wytrwałością w odpowiadaniu na nasze pytania oraz wykorzystaniem na dyskusje nawet przerw kawowych. Ogromna wiedza i doświadczenie. Polecam każdemu kto chce nauczyć sie robić scrum, a nie tylko odhaczyc kolejny certyfikat!czytaj więcej
Kinga Walisko
Kinga Walisko
12:12 07 Nov 19
Szkolenie jest prowadzone przez praktyków co jest bardzo dużym plusem. Dzięki temu podczas dwóch dni została... przekazana bardzo duża dawka informacji podparta praktycznymi przykładami co przekłada się na lepsze zrozumienie tematyki Agile i Scrum. Dzięki szkoleniu na pewne rzeczy zaczęłam patrzeć w inny sposób a inne stały się dla mnie jaśniejsze. Wyszłam ze szkolenia z dużą dawką praktycznej i użytecznej wiedzy którą zastosuje w swoich projektach. Kingaczytaj więcej
Konrad Budzynowski
Konrad Budzynowski
11:59 07 Nov 19
Kolejne szkolenie, z którego jestem niesamowicie zadowolony. Duży nacisk na praktykę. Czekam na kolejne szkolenia.
Patrycja G
Patrycja G
14:57 23 Sep 19
Klasa sama w sobie. Widać, że prowadzący lubią to co robią i znają się na rzeczy, a nie chcą tylko zarobić... pieniędzy na uczestnikach i jak najszybciej wysłać ich do domu. Bardzo charyzmatyczni. Przekazują wiedzę i informacje, które są przydatne w dalszej pracy. Nie jest to stricte sam wykład ale też i aktywizujące zadania, praktyka oraz symulacje. Pogadają jak człowiek z człowiekiem, odpowiedzą na pytania wyczerpująco. Szanują swoich słuchaczy. Serdecznie polecam!❤️czytaj więcej
Następne Opinie

Polub nas

Ostatnie wpisy

  • agile, to zwinne myślenie Praktyka Scrum, Transformacje Agile

    Co to jest Agile?

    9 stycznia 2021
  • szkolenie scrum/scrum master Kariera Product Ownera, Kariera Scrum Mastera, Praktyka Scrum, Transformacje Agile

    Jak wybrać dobre szkolenie Scrum?

    29 lutego 2020
  • Praktyka Scrum

    Co to jest Scrum Guide?

    13 stycznia 2020

Tagi

agile Budżet projektu historie użytkownika historyjki kanban Metryki projektowe PMBOK Prince2 product owner Projekty fixed price Scrum Scrum Guide Scrum Master tablica kanban user story Zespół

Najnowsze wpisy

  • Co to jest Agile?
  • Jak wybrać dobre szkolenie Scrum?
  • Co to jest Scrum Guide?
  • Kim jest Scrum Master?
  • Jak tworzyć User Story?

Kategorie

  • Kanban
  • Kariera Product Ownera
  • Kariera Scrum Mastera
  • Metryki projektowe
  • Praktyka Scrum
  • Scrum i metodyki tradycyjne
  • Transformacje Agile
  • Wyceny

Informacje prawne

  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności
  • Strona używa cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z ustawieniami przeglądarki oraz akceptujesz Politykę Prywatności.

2020 © Agile Force sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone